Естествени и изкуствени тъкани – видове, понятие, употреба и грижа

27/09/2019

Естествени и изкуствени тъкани – видове, понятие, употреба и грижа

Естествени тъкани 

За да можем да се грижим за любимите си дрехи и те да имат по-дълъг живот, трябва да знаем повече за тъканите, от които са направени. Познаването на езика на етикетите понякога не е достатъчно. Дори когато си купуваме дрехи, ние трябва да се доверим на собствената си преценка. По тази причина трябва да познаваме основните тъкани.
Памук – най-големи производители са САЩ, Китай, Индия и Египет. Силен и дълготраен, мек и удобен, абсорбира и се боядисва лесно. Оставя кожата да диша. Отрицателните страни са, че не е еластичен, запалим е, мачка се. Лесно се глади, особено на висока температура. Ползва се за много дрехи, включително хавлии и килими.

Лен – най-големи производители са Русия, Полша, Холандия, Белгия и Франция. По-силен е от памука. Абсорбира, дълготраен е и изсъхва по-бързо от памука. Отрицателните страни са, че не е еластичен, гънките трудно се гладят. Лесно се пере, може да се глади на висока температура. Използва се за дрехи, кърпи и пердета.

Вълна – произвежда се от Нова Зеландия, Южна Африка, САЩ, Русия, Китай и др. Много гъвкава тъкан, пази топлина, дълготрайна, огнеупорна, не се мачка, лесно попива влага. Лошото е, че молците и други насекоми я ядат. Сплъстява се и лесно поема миризми. Понякога се пере на ръка, друг път е по-добре да се закара на химическо. Глади се на ниска температура. Използва се за палта, пуловери, чорапи, килими, одеяла.

Коприна – Китай, Индия, Южна Корея и Бразилия са най-големи производители. Има естествен блясък, силна и лека материя, абсорбира влага. Износва се от слънчева светлина, може да пожълтее с времето, съсипва се от горещата ютия и потта. Пере се на ниска температура или на ръка. Глади се също на ниска температура. Шият се блузи, рокли (включително сватбени), вратовръзки, шалове, пердета.

Изкуствени тъкани 
Макар на изкуствените тъкани винаги да се е гледало с особено пренебрежение и като източник на трайни алергии, всъщност те представляват голяма част от нашето ежедневие. Например, в спорните облекла, в непромокаемите дрехи и много други. Изкуствените тъкани не се нуждаят от особени грижи, перат се лесно, съхнат бързо. Единственият им недостатък е, че могат лесно да бъдат съсипани, ако се доближат до огън.

Полиестер – силна и устойчива на намачкване тъкан. Изсъхва бързо и се съчетава добре с други тъкани. Почиства се лесно. Отрицателни страни са, че попива мазнини. Трудно попива влага. Лесно се пере, няма нужда от гладене. Използва се на сто процента или като част от други тъкани за направата на ризи, панталони, костюми.

Спандекс (нарича се още ликра или еластан) – много еластичен, възстановява се бързо. Белината го съсипва, както и всяко друго избелващо средство. Пере се лесно. От него се правят ластици, плувни костюми, долно бельо и всякакви спортни костюми.

Акрил – мек, топъл, подобен на вълна. Лек, не се мачка и е устойчив на молци и други насекоми. С времето може да се разпадне. Може да създаде статично електричество. Чувствителен на топлина. Да се пере и глади само на ниска температура. Използва се за пуловери, панталони, чорапи, кърпи, килими и други.

Найлон – много здрав. Също – еластичен, лъскав и съхне бързо. Може да стане жълт или сив с времето. Трудно абсорбира влага. Лесно се пере. Да се глади на ниска температура. От него се правят тенти, плувни костюми, дамско бельо, блузи, якета и още.

Триацетат – може да се плисира перманентно, мачка се трудно. Чувствителен е към топлина, но не толкова, колкото ацетата. Лесно се пере. Използва се за направата на поли, спортни облекла и рокли.

Ацетат – напомня на коприна. Мек, изсъхва бързо, няма да се свие. Може да се намачка. Чувствителен е към топлина. Напръскате ли го с ацетон, ще го повредите. Пере се на химическо чистене или при ниска температура. Ютията също не трябва да е силно загрята. От него се правят имитации на вълнени пуловери, панталони, чорапи, шапки, одеяла, килими.

Лиосел – изключително здрав плат. Лъскав, мека драперия, попива влага. Лесно се мачка. Пере се на ръка и се глади при ниска температура. Използва се за костюми, рокли, якета, палта, медицинско облекло, конвейерни ленти.

Модакрилни влакна – топли и меки. Еластични, неподатливи на огън и влага. Съхнат бързо и молците не ги закачат. Чувствителен към топлина, може да предизвика статично електричество. Използва се при направата на памучни тъкани, изкуствена козина, детски чехли и перуки.

Полилактична киселина (PLA) – прилича на памук, драпира се, здрав, еластичен, защитава срещу UV-лъчи. Много малка устойчивост на цвета. Трудно попива влага. Може да се пере. Използва се при спортното облекло, ризите, по-дебело облекло и ленени и памучни дрехи.

Олефин и полиолефин – много лек плат, здрав, бързо съхнещ, устойчив на лошо време и изпотяване. Не се овлажнява и е податлив на топлина. Пере се и може да се глади на ниска температура. Ползва се както за връхни дрехи, така и за долно бельо. Част от материите за килими, тапицерии и памперси за еднократна употреба.

 

Назад